ÇOCUKLARDA YÜKSEK ATEŞ! part1

Çocuklarda yüksek ateş ile başlayalım; özellikle çocuklarda görülen yüksek ateş ebeveynleri bir hayli endişeye sokuyor. Endişelenen ebeveyn de çocuğu endişeye sokarak bir kısır döngüyü başlatıyor.
  • Melek KOCA Melek KOCA

Semptomlar dost mudur, düşman mı? Çocuklarda yüksek ateş ile başlayalım; özellikle çocuklarda görülen yüksek ateş  ebeveynleri  bir hayli endişeye sokuyor. Endişelenen ebeveyn de çocuğu endişeye sokarak bir kısır döngüyü başlatıyor.

Ateşi görür görmez çoğu zaman hemen ateş düşürücüye sarılarak büyük bir yanılgıya düşeriz. Hele bir de ateşi çıkan çocuk titremeye başlayınca, kalın kıyafet giydirmek en büyük yanılgılardan biridir.

Bilinçsizce yapılan her müdahale tabloyu daha da kötüleştirmekten başka bir işe yaramıyor ne yazık ki. Unutmamamız gereken bir detay var ki; ateş normalin üstündeki vücut sıcaklığıdır.

Ateş kontrol altında tutulabilirse dosttur.
Ateş dereceleri
  • Makattan veya kulaktan yapılan ölçümlerde 38 derece üzeri,
  • Ağızdan 37,5 derece
  • Kol altından 37,2 üzeri ateş olarak değerlendirilir.

Ateş, çocuk hastalıkları ve genellikle enfeksiyondaki bir bulgudur ve tek başına hastalık değildir. Ateş enfeksiyon savaşımında bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.

Homeopati nedir? Homeopati nasıl ortaya çıktı?

Yüksek ateşte çocuğun yaşı baz alınarak önlem alma yoluna gidilmelidir.

Ateşli çocukta ateşin yüksekliğinden ziyade çocuğun yaşı ve genel durumu önem arz eder. 0-3 ay arası bebeklerde ölçülen ateş normalin üstü ise hemen doktora başvurulmalıdır (Henüz bağışıklık sistemleri ateş ile mücadele edecek kadar gelişmemiştir). 3 aydan daha büyük bebek ve çocuklarda çocuğun genel durumu gözlenmelidir.Çocuk uyanık ve aktifse   (oyun oynuyor  ve yiyor içebiliyorsa, uykusu, düzeni, solunumu normal) ateş düşürülmek yerine dengelenmelidir. Fakat solunumu düzensiz, çocuk keyifsiz ve oyun oynamıyorsa, yeme-içme düzeni bozulduysa ve sürekli uyku halinde ve ağlıyorsa hemen doktorunuz ile irtibata geçmenizde fayda olacaktır.

Ne yapılmalı/yapılmamalı!…

Ateşli çocuğun kıyafetleri direk çıkarılmaz eğer kalın giyiyorsa inceltilir. Titremeye neden olacağından soğuk duş da uygulanamaz ancak vücut ısısının birkaç derece altında duş olabilir. Soğuk uygulamanın her hali, yeteri kadar keyifsiz olan çocuğu daha da huzursuz etmekten başka bir işe yaramaz.. Ateşi olan çocuk; yüksek ateşten dolayı sıvı kaybına uğrayacağı için bol sıvı içecek ve sıvı gıdalarla beslenmelidir. Oda ısısı ne çok soğuk ne çok sıcak olmalı ve bol bol havalandırılmış olmalı (hatta mümkünse çocuk temiz havaya çıkarılmalı). Dinlenmesi sağlanmalı. Oyun oynamak istiyorsa daha sakin oyunlar tercih edilmeli. Eğer emiyorsa bollllll bolll emzirilmeli.

Ve bence en önemlisi, huzursuz olan çocuk kendini güvende hissetmek istediği için çocuğumuza sarılmak ve onun istediği sürece onu kucaklamaktır. Müthiş bir ateş düşürücüdür sarılmak 🙂

Ateş kendi başına bir hastalık olmamakla beraber, bir hastalığın belirtisidir. Her çocuğun ateşi çıkar önceliğimiz olan ateşi düşürmek değil, çıkan ateşi kontrol altında tutabilmek ve dengelemektir. Ateş yarım saat aralıkla ölçülüp nasıl bir tablo seyrettiği takip edilmelidir.

Asla soğuk su, sirke, alkol kullanmayın. Bunlar damarları aniden buruşturacağından ateş düşer gibi olur ancak etkisi geçtiği zaman damarlar eski genişliğinde gelir ve ateş çok hızlı şekilde yükselebilir. Ateş düşmesi ve ani ateş çıkması havale riskini ortaya çıkartabilir.

Ateşin vücutta bağışıklık sistemini uyarmak ve mikroplarla savaşmak gibi iki (2) ana görevi vardır. Ateş kontrol altında tutulabilirse dosttur.

http://wiseof.com/homeopati-ile-tanisma/

https://www.instagram.com/wiseof_com/